Bänner
Bänner
Bänner


Avaleht Projektid Põltsamaa vald Kapsad masina abiga müügikõlbulikuks

Kapsad masina abiga müügikõlbulikuks

Pajusi vallas tegutsev OÜ Uuevälja Köögivili ostis 2011. aastal Leader-toetuse abiga automaatse kapsapuhastaja, mis aitab kokku hoida tööjõudu ja säästa töötajate tervist.

 

OÜs Uuevälja Köögivili kasvatatakse eri liiki kapsalisi tervelt kahekümnel hektaril. Pool sellest pinnast on säilituskapsa, teine pool keskvarajase kapsa, lillkapsa ja teiste liikide all.

Automaatne kapsapuhastaja on mõeldud just säilituskapsa müügieelseks puhastamiseks: see eemaldab kapsapeadelt pealmised rikutud lehed, andes peadele nii kaubandusliku välimuse. Enne puhastusmasina soetamist tehti seda tööd käsitsi. Nelja kuuga, mille jooksul säilituskapsast Tallinna hulgiladude kaudu kauplustesse ja Tartu ASi Salvest töötlemisele (sinna lähevad suuremad pead), jõudsid naistel, kes päevad läbi kapsaid käte vahel keerutasid ja neilt lehti eemaldasid, nii randmed kui ka seljad haigeks jääda. Nüüd saab see raske töö tehtud kiiremini, vähema hulga inimestega ja töötajate tervist säästes.

Nagu paljud köögiviljakasvatajate poolt hinnatud kaasaegsed masinad, on ka Uuevälja Köögivilja poolt soetatud kapsapuhastaja toodetud Hollandis. Osteti see interneti vahendusel leitud Eestis tegutsevalt maaletoojalt. Leader-programmist saadud 9970 eurone toetus kattis 40 protsenti puhastaja maksumusest. Eriti mugavaks teeb seadme kasutamise asjaolu, et see ei vaja eraldi ruumi, st seda pole vaja kuhugi statsionaarselt paigaldada, vaid võib veeretada ratastel just sinna, kuhu vaja.

Aasta ringi on OÜs Uuevälja Köögivili tööl kolm inimest, kuueks töörohkemaks kuuks palgatakse tähtajaliste lepingutega lisaks kümme inimest. Kõik töötajad on pärit sealtsamast Uuevälja külast ning naaberküladest Luigelt ja Pisisaarest. Oma piirkonna jaoks on OÜ Uuevälja Köögivili päris oluline tööandja.